SOSYAL AĞLAR

Gülay Savaş

Gülay Savaş

Endüstri 4.0 Nedir, Ne Değildir?

Endüstri 4.0 Nedir, Ne Değildir?

Endüstri 4.0 Nedir, Ne Değildir?

Olay teknoloji ve özellikle de bilgi teknolojileri olunca, teknolojinin sonsuz olasılıkları arasında yine bazı şirketlerimizin, yöneticilerimizin ve hatta bu işi biliyoruz diyenlerin bile kaybolduğunu görüyorum.

Önce Endüstri 4.0’ın ne olmadığını belirtelim:

 • Uzay yolu filmini hayatımıza geçirmek değildir.
 • Fantastik bir olay değildir.
 • Jetgiller filmi değildir.
 • Yürümeyi bilmeden uçmak değildir.
 • Sadece donanım ile yapılabilecek bir şey değildir.
 • ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) diye bilinen muhasebe programlarının üzerine kurulabilecek bir system değildir.
 • Sadece üretim yürütme sistemi MES (Manufacturing Execution System) değildir.
 • Sadece üretim işletim sistemi ,MOS (Manufacturing Operating System) değildir.
 • Sadece RFID (Radio Frequency Identification)  yani Radyo Frekanslı Tanımlama araçları ile yapılabilecek bir şey değildir.

Peki Endüstri 4.0 nedir, gelişimi nasıl olmuştur, ve aşamaları nedir?

Endüstri 4.0 ya da günümüzde karanlık (Lights out) fabrikalar olarak bilinen kavram aktif olarak üretim gerçekleştiren fabrikalarda kullanılan bir otomasyon metodudur. Kelime anlamı olarak ilk başta ürpertici gelen bu kavram aslında 21. yüzyılı etkileyecek en büyük üretim devrimlerinden biri sayılabilir. Karanlık fabrikaların öne çıkan en önemli özelliği üretim gerçekleştirilirken insan gücüne ihtiyaç duyulmaması ve tamamen insansız üretimin sağlanmasıdır.

Ayrıntılarda kaybolmadan resmin resmin bütününü görmeye çalışalım. Bu konu da, süreci olan, yani aşamaları belli, olmazsa olmazları belli, yani esasında tarifi / tanımı belli bir konudur

Önce Endüstri 4.0’ın hikayesine bakalım. Yani Endüstri 1.0, 2.0, 3.0 neydi de, şimdi karşımıza bir de Endüstri 4.0 çıktı?

Şekil 1: Dördüncü sanayi devriminin aşamaları

Biraz daha ayrıntılı olması ve konunun daha iyi anlaşılması açısından aşağıdaki şekli de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şirketlerimizde, Endüstri 4.0’a geçişin formülünü şöyle tanımlıyorum:

Endüstri 4.0 = ERP yani Kurumsal Kaynak Planlama  (Malzeme Kaynak Planlama + Üretim Planlama + Finans / Muhasebe + Müşteri İlişkileri Yönetimi + Satış Pazarlama + Satınalma + Depo + Tedarik Zinciri Yönetimi + Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi+ Proje Yönetimi + Insan Kaynakları Yönetimi)   +  Üretimden Veri Toplama + Üretime Veri Gönderme + Akıllı Tezgahlar + Akıllı İş İstasyonları + Mobil Teknolojiler ve / veya İnternet + İş Zekası Raporları

Bu formulü aşama aşama gerçekleştirmezsek Endüstri 4.0’a geçemeyiz. Yani

 1. Şirketin / firmanın faaliyetlerindeki tüm bilgilerin A’dan Z’ye digital olarak entegrasyonunu öncelikli sağlamamız gerekiyor. Digital hafıza olmazsa olmazlardandır.
 2. Bu bilgi entegrasyonu ile tezgahları bir şekilde haberleştirmemiz gerekmektedir.
 3. Tezgahların programlanabilr ve internet ya da mobil teknolojiler ile ulaşılabilir bir yapıda olması gerekmektedir.
 4. Şirketimiz içinde güçlü, bant genişliği yüksek bir internet alt yapımızın olması gerekmektedir.
 5. Tüm bunları yönetmek, bilgiyi toplamak ve istediğimiz yerden yönetebilmek ve stratejilerimizi belirlemek içinde üzerine İş Zekası raporlama sisteminin kurulması gerekmektedir.

Bütünsel olarak bakıldığında önce bilgi entegrasyonu olmazsa olmazlardandır. Geri kalan süreç donanım, yazılım, internet ve IO link sensör ve aktüatörlerle gerçekleştireceğimiz bir otomasyon sürecidir.

Tüm bu sürecin hem süreç yönetimini bilen yani temelinde mühendis olan ve aynı zamanda bilgi teknolojilerine de hakim olan kişiler tarafından bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Yoksa kaybolmamak mümkün değildir.

Okumaya Devam Et
Ayrıca Göz Atabilirsiniz
Yorum yapmak için tıklayın.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Kurumsal

 • Genel

  Kral Çıplak

  Yazar:

  Kral Çıplak Son söyleyeceğimi, artık en başta söylemem gerektiğini geç de olsa öğrendim. Ayrıca hikayeleştirerek anlatmanın...

 • Kurumsal

  Yönetimin Formülü

  Yazar:

  İndeks Konuşmacı Ajansının, Fikir Buluşmaları çalışması çerçevesinde değerli Yaprak Özer ile yaptığım röportaj  spotify:episode:2G8r7e28AHnkbvhW6Higrz  linkinden dinleyebilirsiniz.

 • Kurumsal

  Şirketler |Koronavirüs krizinden güvenle çıkın!

  Yazar:

  Koronavirüs krizinden güvenle çıkın! Öncelikle buradaki önerilerin OBİ’lere (Orta ve Büyük Ölçekli İşletmeler) yönelik olarak yazıldığını...

Gülay Savaş

İ.T.Ü. Makina Fakültesi'ni bitiren Gülay Savaş, 1990 yılında aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Mühendisliği, Sistem Analistliği departmanında masterını tamamlamış, akabinde aynı bölümde yaptığı “Yapay Sinir Ağları ile El Yazısı Karakterlerinin Tanınması" tezi ile 2000 senesinde Dr. Müh. ünvanını almıştır. Daha fazla..

Dikkat Çekenler

YUKARI