SOSYAL AĞLAR

Gülay Savaş

Gülay Savaş

İş Yaşamında Samurai Olmak

İş Yaşamında Samurai Olmak

Doğru yönetim ve doğru liderlik modeli olarak Samuray teknikleri

İş Yaşamında Samuray Olmak

Önce Samuray kelimesinin anlamına bakarsak, eski Japoncada ‘hizmet etmek’ manasına gelen saburau kelimesinden türediğini görürüz.

Bir zamanlar savaş, Japon kültüründe önemli bir yer teşkil etmekteydi. Samuraylar, at üstünde, yaya, silahlı, silahsız dövüş konusunda eğitilmişlerdi. Samuraylar silahlı ve silahsız dövüş için jujutsu savaş sanatını kullanırlardı.

Sadece spor değil bir bilim dalı da olan Samuraylık, ortaçağ Japonyası’nda düşmanlarını kısa yoldan ve en etkili şekilde saf dışı bırakmada bir savaş sanatı olarak kullanıyordu. İç savaşın bitmesiyle Samuraylar insan ruhunun eğitimine yönelik gizli gücün farkına varıp ve savaş eğitimiyle birlikte akılla bedeni birlikte eğitmeye başlamışlardır.

Samuraylarların felsefesine baktığımızda ise, bağlılığı, cesareti, doğruluğu, şefkati ve onuru her şeyin üzerinde tuttuklarını görmekteyiz. Yaşama karşı minnettar, saygılı ve mücadelede ölümcül olsa da, zayıflara ve çocuklara karşı şefkatli ve anlayışlıdırlar. Ölümü kendi düşmanı olarak değil, kendi danışmanı olarak kullanırlar. Kendini bilmenin yollarını arar ve kendini bilmeyi amaçlar. Toplumsal ve ailevi ilişkiler aramanın yanında usta-çırak ilişkisine de değer verirler.

Gelin şimdi iş yaşamında samuray olmak ile ne anlatmak istediğimize bakalım…

 

Okumaya Devam Et
Ayrıca Göz Atabilirsiniz
Yorum yapmak için tıklayın.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Eğitim Sunumu

Gülay Savaş

İ.T.Ü. Makina Fakültesi'ni bitiren Gülay Savaş, 1990 yılında aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Mühendisliği, Sistem Analistliği departmanında masterını tamamlamış, akabinde aynı bölümde yaptığı “Yapay Sinir Ağları ile El Yazısı Karakterlerinin Tanınması" tezi ile 2000 senesinde Dr. Müh. ünvanını almıştır. Daha fazla..

Dikkat Çekenler

YUKARI