SOSYAL AĞLAR

Gülay Savaş

Gülay Savaş

Kadın ile Erkek beyni arasındaki 10 Temel Fark

Kadın ile Erkek beyni arasındaki 10 Temel Fark

Kadın ile Erkek beyni arasındaki 10 Temel Fark

Hep konuşur, hep tartışırız: “Kadın ve Erkeklerin Farklılıklarını”. Ben her zaman olduğu gibi “Bilginin yolumuzu aydınlatacağını ve böylece birbirimizi daha iyi anlayabileceğimizi düşündüğümden, araştırmalarımdan özetlediğim bir takım bilgileri burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kadın ile Erkek beyni arasındaki 10 Temel Fark:

  1. Öncelikle şunu bilelim: 8 haftalık oluncaya kadar bütün fetus beyinleri, kadın beyni gibi görünür. Yani “DİŞİ DOĞANIN BAŞLANGIÇ HALİDİR”. 8.haftada başlayan testesteron seli, iletişim merkezindeki hücrelerin bir kısmını öldürerek bu uniseks beyni, erkek beynine döndürür. Aynı süreçte saldırganlık ve cinsellik hücrelerinde de artış görülür. Eğer bu testesteron seli gerçekleşmezse, kadın beyni değişmeden büyümesini sürdürür.
  2. Östrojen kadın beynine hücüm etmeye başladığı anda, kadınlar duygularına ve iletişime – telefonda saatlerce konuşmaya ve arkadaşlarıyla alış-veriş merkezinde buluşmaya yoğunlaşırlar. Şunu görüyoruz ki, kadınlardaki hormonal değişiklikler, kadınların arzularını, değer yargılarını ve hayatı algılayışları gibi bir çok olayı nörolojik yönden etkiliyor. Adet gören kadın beyni, her gün biraz değişir. Beynin bazı kısımları her ay %25 değişikliğe uğrar.
  3. Bu sırada testosteron tarafından ele geçirilen erkek beyni ise daha iletişime kapalı hale gelerek rekabeti saplantı haline getiriyor.
  4. Beynin işitme ve dil merkezlerinde kadınlar, erkeklere kıyasla %11 daha fazla nörono sahip. Duygu ve hafıza merkezi – hipokampüs – tıpkı konuşan dili işlemeye ve başkalarının duygularını gözlemlemeye yönelik beyin devreleri gibi kadınlarda daha geniştir.
  5. Kadınlar günde ortalama 20.000 kelime kullanırlar, erkeklerse 7.000. J Ayrıca kızlar genelde daha hızlı konuşur; dakikada 250 kelimeye karşılık , erkeklerde bu rakkam 125’tir.
  6. Buna karşılık standartlar göz önünde bulundurulduğunda erkekler, kadınlara kıyasla 20 kat daha saldırgandır. Araştırmacılar dişi primat fetüslerine testesteron enjekte ettiklerinde, bu dişiler büyüdüklerinde diğer dişilerden aynı şekilde daha saldırgan oldular. 000 çocukta bir gözüken bir enzim bozukluğu olan “Konjenital (Doğuştan) Adrenal Hiperplazi” (KAH) hastaları bu etkinin insanlar için de geçerli olduğu söylenebilir.
  7. Ortalama bir kadın beyni, ortalama bir erkek beyninden iki-üç yıl daha erken olgunlaşır.
  8. Kadın beyninin pek çok kısmı – öğrenme ve hafıza merkezi olan hipokampüs, vücuttaki organları kontrol eden hipotalamus, ve duygu merkezi amigdala da dahil olmak üzere östrojen ve projesteron akımından etkilenmektedir. Ve ergenliğe girildiği andan itibaren kadın beyni ve erkek beyni strese farklı tepkiler verir. Kadınların strese tamamen zıt tepkiler vermesinin sebebi östrojen ve projesteron akımlarıdır. Menstrual döngü içinde yükselen ve azalan östrojen akımları haftadan haftaya psikolojik ve sosyal gerilim durumunu belirler. Bu durum ergen kızlarda daha da fazla olur. Döngünün ilk iki haftasında, östrojen yüksek seviyedeyken genç kız, çevresiyle daha iyi ilişkiler içinde ve rahattır. Döngünün son iki haftasında, projesteron yükselip östrojen azaldığındaysa genellikle gittikçe artan gerginlikte, her şeye tepki gösterir ve yalnız kalmayı tercih eder.
  9. Hem kadında hem erkekte beynin seks hormonlarını harekete geçiren kimyasal yakıt testesterondur. Yeterince yakıt olduğunda testesteron hipotalamusa ulaşır, erotic duyguları tetikler, cinsel fantezileri uyandırır ve erojen bölgelerdeki hassasiyeti arttırır. Libido ve cinsel tavır arasında cinsiyetler arasında büyük farklar olduğunu görürüz. 8 ile 14 yaşları arasında bir genç kızın östrojen seviyesi, 10 – 20 kat arasında artar. Bir erkeğin testesteron seviyesi ise 9 – 15 yaşları arasında neredeyse %25 oranında artış gösterir. Bütün bu fazladan cinsel yakıtla, erkek çocukların cinsel güdüleri kendileri ile aynı yaşlardaki kızlardan 3 kat daha fazladır ve bu durum hayat boyu devam eder.
  10. Erkeklerin beyinlerindeki cünsellikle ilgili alanlar kadınlardaki benzer yapılara kıyasla 2 kat daha büyüktür. Söz konusu beyin olduğunda ebat önemlidir ve kadınlarla erkeklerin cinselliği düşünme biçimleri, yaşayışları ve cinselliğe tepkileri arasındaki farklılığı yaratır. Erkekler cinselliği kadınlardan daha çok düşünürler. Düzenli olarak boşalmazlarsa erbezlerindeve prostatlarında sürekli baskı hissederler. Erkeklerin beyinlerindeki cinsellikle ilgili bölgenin harcadığı enerji kadınlarınkinin 2 katıdır. Tıpkı kadınların duyguları işlemede, 8 şeritli otobanları, erkeklerinse toz toprak bir ara yolu olması gibi. J Aynı şekilde kadınlar günde 1 kez seksi düşünürken, 20 – 30 yaş arasındaki erkeklerin %85’inin neden 52 saniyede bir seksi düşündüklerini de açıklıyor.Yani seks çoğunlukla kadınların aklındaki ilk şey değildir.

 

YANİ İNSANA KISACA BİLE BİRAZ DAHA BİLGİ İLE, TANIYARAK BAKTIĞIMIZDA, ÇOĞUMUZ ESASEN DUYGULARIMIZ, DÜŞÜNCELERİMİZ ve HORMONLARIMIZ TARAFINDAN YÖNETİLEN VARLIKLARIZ! TA Kİ FARK EDİP, YÖNETİMİ ELİMİZE ALINCAYA KADAR.

Okumaya Devam Et
Ayrıca Göz Atabilirsiniz
Yorum yapmak için tıklayın.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: İnsan&Dönüşüm

Gülay Savaş

İ.T.Ü. Makina Fakültesi'ni bitiren Gülay Savaş, 1990 yılında aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Mühendisliği, Sistem Analistliği departmanında masterını tamamlamış, akabinde aynı bölümde yaptığı “Yapay Sinir Ağları ile El Yazısı Karakterlerinin Tanınması" tezi ile 2000 senesinde Dr. Müh. ünvanını almıştır. Daha fazla..

Dikkat Çekenler

YUKARI