Yaratıcı Düşünme Teknikleri

yazan Gülay Savaş

#zihin haritası, #beynimiz, #zihinprogramı, #yaratıcı düşünme, #beyin fırtınası, #düşünce,#düşünmeyi düşünme, #metaforiksel düşünme

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Süre:

Min 3 saat Maks: 2 gün

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Kazanım:

Yaratıcılığı uyandırmak ve problemler karşısında yenilikçi çözümler üretmede yardımcı olacak pratik egzersizler ve stratejiler sunmak.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri İçerik:

Başka hiç kimsenin görmediğini görmek

 • Nasıl göreceğimizi bilmek
  Düşüncelerimizi görünür kılmak
 • Başka hiç kimsenin düşünmediği gibi düşünmek
 • Akıcı bir şekilde düşünmek
  Metaforiksel düşünme
  360 derece düşünme
  Yeni kombinasyonlar yaratmak
 • Başka hiç kimsenin görmediğini görmek
 • Nasıl göreceğimizi bilmek
 • Düşüncelerimizi görünür kılmak

Başka hiç kimsenin düşünmediği gibi düşünmek

 • Akıcı bir şekilde düşünmek
 • Metaforiksel düşünme
 • 360 derece düşünme
 • Yeni kombinasyonlar yaratmak

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Amaç:

İster satış, ister pazarlama, ister inovasyon amaçlı olsun rekabet, yenilik ve farklılık sağlamak amaçlı düşünmeyi düşünmenin metodlarını öğrenmek

Bilgi ve Teklif Almak İçin:

Lütfen aşağıdaki formu doldurunuz, size en kısa sürede dönüş yapacağım

Yaratıcı Düşünme Nedir?

Yaratıcı düşünme, bir şeyi farklı bir şekilde düşünme yeteneğidir. Kutunun, zihinsel hapishanelerimizin dışında düşünebilmek anlamına gelir. Tüm sektörlerdeki çoğu işveren, yaratıcı düşünebilen ve işlerine yeni bakış açısı getirebilen çalışanlar isterler. Kendi sosyal hayatımızda da yaratıcı düşünmek bizleri özgür kılar.

Ne demişler: Sorunlar karşısında tek çözüm üretebilirsek kendimizi zorunlu kılarız. İki çözüm üretebilirsek kendimizi çelişkili içinde bırakırız. Ne zaman üç ve daha fazla çözüm üretebiliriz yani düşünebiliriz; işte o zaman kendimizi özgür kılarız.

Yaratıcı Düşünce Türleri

Yaratıcı düşünme çeşitli şekillerde ifade edilir.  Bazı yaratıcı düşünce türleri.

 • Analiz Edebilme

Bir şey hakkında yaratıcı bir şekilde düşünmeden önce, onu anlayabilmeniz gerekir yani analiz edebilmemiz gerekmektedir. Bu da kişinin, analitik düşünme yeteneğine sahip olmasını gerektirir. Yani bir metne, veri setine, plana veya stratejiye bakıyor olsanız da, önce onu analiz edebilmeniz gerekir.

 • Açık Fikirli Olmak

Yaratıcı düşünebilmek için, sahip olduğumuz tüm varsayımları veya önyargıları bir kenara bırakıp, olaylara tamamen objektif bir şekilde bakmamız gerekir. Ancak bu bakış açısı bize, yaratıcı düşünebilme şansını verir.

 • Problem Çözme 

“Problem Çözme” yetkinliği özellikle iş hayatında aranılan bir yetkinliktir. Bir problemler karşılaştığınızda, yardım istemeden önce onu nasıl çözebileceğinizi düşünüyorsanız, bu yetkinlik sizde mevcuttur. Birisinin katkısına ihtiyacınız olsa da, öncesinde birkaç çözüm alternatifi ile önlerine gitmek bu konuda sizi daha yetkin kılar.

 • Organizasyon Becerisi

Bu, mantık dışı görünebilir ama aslında, organizasyon yaratıcılığın önemli bir parçasıdır. Yeni bir fikir denerken biraz dağınık olabilirsiniz, ancak fikirlerinizi başkalarının anlaması ve vizyonunuzu takip etmesi için onları düzenlemeniz gerekir.

 • İletişim Becerisi

İnsanlar yaratıcı fikirlerinizi veya çözüm önerilerinizi ancak etkili bir şekilde iletirseniz anlayacaklar ve takdir edeceklerdir. Bu sebeple güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerisi, yaratıcılığı tamamlayan yetkinliklerdendir.  

Yaratıcı Düşünme Teknikleri

Yaratıcı Düşünme Teknikleri

Yaratıcı düşünmeyi  geliştirmek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. İşte bazı teknikler:

 1. Beyin fırtınası

 2. Hızlı beyin fırtınası (yazılı)

 3. Kelimelerin yerini değiştirme metodu

 4. 5N+1K

 5. Öykü Taslağı

 6. Küresel ve spesifik soyutlama

 7. SCAMPER Metodu

 8. Zihin haritalama

 9. Yaratıcı drama teknikleri

 10. Metaforiksel düşünme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Kabul Et Devamı

Privacy & Cookies Policy