Hakkımda

yazan Gülay Savaş

Gülay SAVAŞ Hakkında

Teknolojinin Doğduğu Günden Bugüne

Mühendislikten Androidliğe; Android’likten insanlığa geçen yolculuğum! Bilgi teknolojileri içinde geçen 30 yılım içinde DOS modundaki siyah ekranlı bilgisayarlardan Microsoft Hololens Teknolojisine; internetin doğuşundan, tekilliğe; beynin keşfinden, yapay zekaya; cep telefonlarının doğuşundan siborg’lara kadar olan değişim ve dönüşümüne hem şahit olmuş hem de kalbinde yaşamış olan bir kadın mühendisim. Ayrıca insanlık gerçeklikten çok, sanal gerçekliğin yaşanacağı, kadın-erkek kavramlarının kaybolacağı, organik – inorganik yaşamın birleşeceği tekilliğe doğru gidiyorken, bir yandan homosapiens insan türünün en güzel dönemini yaşamış bir  X kuşağıyım.Şahit olduğum bu hızlı değişim ve dönüşüm, bana insan ve/veya kurum olarak kaybolmamak ve içinde bulunduğumuz hızlı değişim ve dönüşümü doğru yönetmek için mühendisliği- insan & organizasyonel psikoloji ile, zekayı yapay zeka ile, bilgiyi- felsefe ile, analitik düşünceyi hayal gücümüz ile birleştirmemiz gerektiğini yani yukardan ve bütünsel bakmamız gerektiğini öğretti. Yani önce insan denilen derin varlığı bilmeden hiç bir şey olmuyormuş.  Onun için de önce KENDİN bilmek gerekirmiş.

Multidisipliner Bakış

Dolayısıyla ben de iş yaşamımda, kurumsal hayatta şirketlere rekabetçi olabilmeleri için, en önemlisi varlıklarını sürdürebilmeleri için çok yönlü – birçok disiplinden bakmaları gerektiğinin, yapay zekanın bugün geldiği noktadan öte bir hayal gücü, yaratıcılık, felsefik ve sorgulayıcı bir bakışa, sürekli gelişen bir Dijital Dönüşüm Kültürüne sahip olmaları gerektiğini anlatmaya kendi yaşam misyonum içinde anlatmaya ve bu deneyimi bir sonraki kuşağa devretmeye gayret ediyorum.Daha da önemlisi kendi bireysel yaşantımda da gördüğüm gibi insan olarak bizlerin sahip olduğu modern egonun post modernite karşısında kendisini sürekli geliştirmek zorunda olduğunun fazlasıyla bilincine vardım. Böylece yine postmodernite karşısında köşeye sıkışmış bireylerin içselleştirerek yardım alabilecekleri benlikleri, bu bireylere sunmak için bir platform oluşturmaya, bilgi ve tecrübelerimi buraya aktarmaya karar verdim.Bireyler olarak ise insanın et-kemiğin çok ötesinde varlıklar olduğunu anlamamız gerekiyor. Yunus’un dediği gibi :”Ete kemiğe büründüm. Yunus diye göründüm” ifadesinin arkasında anlatılan derinliğin artık farkına varmamız lazım. Çünkü geri kalanınını teknoloji – yapay zekayı modellemeleri ile zaten kopyaladı ve 2045’te artık Dijital Ölümsüzlük ile tüm insan zihnini – tecrübeleri ile birlikte artık buluta da kopyalayacak.Peki biz insanlara ne kalacak o zaman? Gelin bunu kendimize soralım.  İnsan varlığımızda daha derinlere inelim ve gözlerimizin, zihinlerimizin  önündeki perdeleri kaldıralım.Amacım düşündürücü, sorgulatıcı sorular ile birlikte geleceğe daha stratejik yaklaşmamız ve bilgi teknolojilerini, felsefe, mitoloji, psikoloji, ezoterizm  ve yapay zeka ile entegre ederek daha üst bir seviyeden bakmak ve diyorum ki:İnsan için Teknoloji, Teknoloji İçin İnsan Değil!  

Hangisi ağır basıyor? Zeka mı, Yapay Zeka mı?

Amacım Ne? Ne Anlatmaya Çalışıyorum?

 

Gülay SAVAŞ Eğitim Bilgileri

İ.T.Ü. Makina Fakültesini (https://mkn.itu.edu.tr/ ) bitiren Gülay SAVAŞ, 1990 yılında aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Mühendisliği, Sistem Analistliği Departman’ında masterını tamamlamış, akabinde aynı bölümde yaptığı “Yapay Sinir Ağları ile El Yazısı Karakterlerinin Tanınması” tezi ile 2000 senesinde Dr.Müh. ünvanını almıştır.

İş Tecrübesi 

 • İ.T.Ü (https://www.itu.edu.tr)  Fen-Edebiyat Fakültesi Sistem Analistliği ve İ.Ü. Bilgisayar Müh. dept.’da toplam 13 sene öğretim görevlisi
 • Gantek Teknoloji firmasında  (https://gantek.com/index.php?/tr) Teknik Koordinatör
 • Turcom Teknoloji (https://www.turcom.com.tr/ ) firmasında Ürün Kanal ve Kurumsal Satış Koordinatörü
 • Dystar firmasında (https://www.dystar.com/ ) Bilgi İşlem, Toplam Kalite ve SAP Koordinatörü
 • Microsoft Türkiye’de (https://www.microsoft.com/tr-tr) “Microsoft Bütünleşik Yerel Yönetimler Platformu” adı altında E-devlet projesinde danışmanlık
 • Yönetim Danışmanları Derneği (https://www.ydd.org.tr/ )üyesi ve KOBİ danışmanıdır.
 • Şu anda freelance olarak zihin programlama temelli, “Bireysel ve Kurumsal Dönüşüm üzerine eğitimler vermekte” ve Dijital Dönüşüm Yol Haritası çalışması yapmaktadır.

Uzmanlıkları

 • Dijital Dönüşüm Stratejisti
 • Bireysel / Kurumsal Dönüşüm Mentoru
 • Bilgi Teknolojileri Danışmanı
 • Yönetim Danışmanı
 • Eğitmen
 • Yapay zekanın gözüyle insan zekası ve zihin programı uzmanı

Diğer Çalışmalar

Gülay Savaş Akademi

Yaklaşık 30 senedir eğitmen ve danışman olarak paylaştığım tüm eğitim ve seminerlerimi bir çatı altında toplarlamak istedim. Özünde zihin bilim ve NLP disiplini olan onlarca “Yönetim” eğitimimi ve Yapay Zeka / Kripto çağına yönelik eğitimlerimi; teknolojiyi – psikoloji ile birleştirerek anlattığım konularımı yani konu ne kadar teknoloji de, yönetim de, dönüşüm de olsa özünde “İnsan” olan, “İnsan Zihni”, “İnsan Algısı” olan eğitim başlıklarımı ve içeriklerime buradan ulaşabilirsiniz. Amacım, değişen yaşam ile birlikte bu değişimlere uyum sağlayabilmemiz ve insan varlığımızı, yaratıcılığımızı koruyabilmemiz için gerekli olan “yeni zihini”, “yeni programını” anlatmak.
Web Site: Gulaysavasakademi

Bireysel Gelişim Sepeti

Bireysel Gelişim Sepeti sitesinde, özellikle insana bütünsel yaklaşım çerçevesinde boyutları ile insanı paylaşmak istedim. İnsanın çok boyutlu bir varlık olduğunu ve esasında her boyutun ayrı çalıştığının, ayrı işlevleri olduğunun altını çizmek istedim. Çözüm sepeti adını verdiğim bölümde de, esasında yaşadığımız her sorunun, sıkıntının farklı boyutlarımızın sorunları olduğunu anlatmak ve de her boyuttaki sorunumuzu çözen ayrı metodların olduğunu bir matriste toplamak istedim. Yani bilgi teknolojileri mühendisi olarak insana da sistemsel yaklaşıp, bireysel gelişim eğitimi / metodu olarak ismi geçen her kavramı ilgili katmanı ile eşleştirdim. Bunu yaparkende ayrıca Regülasyon tıbbı uzmanlarının çalışmalarından destek aldım.
Web Site: Bireysel Gelişim Sepeti

Sertifika ve Belgeler

Bitirme Tezi

Lisans Bitirme Tezi

Master Tezi

Yüksek Lisans Tezi

 

Doktora Tezi

Yapay Sinir Ağları İle El Yazısı Karakterlerinin Tanınması Doktora Tezi (1999)

Yönetim Danışmanları Derneği

Mesleki Beceri Geliştirme Semineri

Yönetim Danışmanlığında Etik Kurallar

Danışmanlıkta Etik

Kobi Danışmanlığı Sertifikası

Kobi Danışmanlığı

Kagider

Kadın Girişimciler Derneği

Yaşam Okulu

Yaşam Okulu

Yaşam Koçluğu Sertifikası

Yaşam Koçluğu

NLP Sertifikası

NLP

Yaratıcı Drama ve Oyunculuk

Yaratıcı Drama ve Oyunculuk

Homeopati

Homeopati

Hikaye Anlatıcılığı

Hikaye Anlatıcılığı

Beyinden Beyine Satış

Beyinden Beyine Satış

Kagider İşimi Kuruyorum

İşimi Kuruyorum

ISO egitimi

Kuruluş İçi Kalite Tetkiki

Kalite Yönetim Sistemi

Kalite Yönetim Sistemi

Optimum Denge Modeli

Optimum Denge Modeli

Sun Solaris

Sun Solaris System Administratration I

Solaris

Sun Solaris System Administratration II

Sun Certification

Sun Solaris System Certification

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Kabul Et Devamı

Privacy & Cookies Policy